28 Kasım 2018

Phytoil Aromatherapy, eczacı markası olarak büyük ilgi görüyor

ozlem pamuk yıldız

Ecz. Özlem Pamuk Yıldız, “Yeni ve güncel formüller ile farklı yağ deneyimleriyle, bir adım daha ileriye taşınmış aromaterapi bilgisini eczacılarımıza sunmak gayesindeyiz” dedi.

 

Phytoil Aromatherapy markasının kurucusu Ecz. Özlem Pamuk Yıldız ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Ecz. Özlem Pamuk Yıldız kimdir, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Orta ve lise öğrenimimi Bursa Atatürk Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldum. 1.5 yıl SSK Bursa Bölge Hastanesi’nde klinik eczacılık, sonrasında 15 yıl sahibi olduğum eczanemde serbest eczacılık yaptım. Aldığım eğitimlerle farmakolojik danışmanlık, fitoterapi ve aromaterapi alanında teorik ve klinik çalışmalarda bulundum. Mesleki hayatım boyunca, meslek içi  sayısız eğitimler aldım. Klinik çalışmaları güncel olarak takip ettim ve yorumladım. “Sağlığın korunması ya da iyileştirilmesi” için bütüncül yaklaşım ve alternatif-tamamlayıcı tıp uygulamalarını savundum ve uyguladım. 2007-2013 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Anne-Bebek Sağlığı Koruyucu Eczane olarak halka eğitim ve danışmanlık hizmeti verdim. Sivil Toplum Kuruluşları (MemeDer Y.K.Başk.Yrd.-8 yıl), (TÜYÇEV-11 yıl), (BİLSEM-5 yıl) ile Toplum Sağlığı için bilgi ve bilinçlendirme çalışmalarında bulundum. 1.Bölge İstanbul Eczacı Odası Bayrampaşa Bölge Temsilciliği ve MISEP (meslek içi eğitim programları) komisyonunda görev aldım. Klinik Aromaterapi çalışmaları sırasında meslektaşlarım ve toplum sağlığı adına yapılması gerekenler olduğunu farkedip, Tıbbi Aromaterapik Yağ markası PHYTOIL’i kurdum.

Bir eczacı markası oluşturmuş oldunuz…

Evet çok uzun uğraşlar sonucu bir Eczacı Markası oluşturdum. Önüme çıkan ve çıkarılan birçok engele rağmen vazgeçmeden çabaladım ve sonunda başardım. Markamın adı da Phytoil Aromatherapy oldu.

Neden böyle bir oluşuma ihtiyaç duydunuz?

Beni güdüleyen faktörler, meslektaşlarımızın mesleki tatmin ve maddi kazanımlar sürecinde bir arayış içerisinde olmaları, kabuk değiştirme sancıları içinde olan mesleğimizde yeni yollar açılması ihtiyacı oldu. Aromaterapi ilminin, Amerika, İngiltere, Fransa, Avusturya gibi gelişmiş ülkelerde oldukça yol katetmiş ve hastanelerde birer klinik pozisyonuna gelmiş olmasına rağmen, ülkemizde, bu ilmin gerçek sahibi meslektaşlarımızca henüz tam sahiplenilmemiş olması, devlet sağlık politikalarının da konuyu nereye konumlandıracağını bilememesi bu alanda yaşanan bilgi ve pratik eksiklikleri, hali hazırda aromaterapi yapan meslektaşlarımızın yaşadığı alternatifsizlik problemleri sebebiyle olması gereken yerde değildir. Eğer biz konuya ne kadar hakim olduğumuzu sunabilirsek, olması gereken konumu gösterebiliriz ya da yönlendirebiliriz. Meslektaşlarımızca, uygulanamayacak kadar pahalı bulunması nedeniyle de son tüketiciye inmekte zorlanan bir ilim! Bizlere düşen ise, meslektaşlarımıza aromaterapi ilmini sevdirmek, uygulama kolaylıklarını pratik ve teorik olarak deneyimletmek ve yapılmış klinik çalışmaları paylaşmaktır.

Eczacılara aromaterapi eğitimleri de veriyorsunuz. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Farklı ekollerin uygulama ve öğrenme teknikleriyle, yeni ve güncel formüller ile farklı yağ deneyimleriyle, bir adım daha ileriye taşınmış aromaterapi bilgisini eczacılarımıza sunmak gayesindeyiz. Formülleri ezberlemeyi değil, formül oluşturmanın mantığını öğreten bir eğitim içeriği oluşturduk. Endemik bitkilerimizden de yararlanarak oluşturulmuş, eczacıyı düşünen maddi kazanımlar sunuyoruz. Tüm bu veriler ışığında meslektaşlarımızdan beklentimiz; vermek istediğimiz ve yararlı olacağına can-ı gönülden inandığımız bu eğitimlere katılmaları. Endemik Tıbbi bitkilerimizin kullanımını artırmaya çalışarak, eczane ekonomisine katkıda bulunmak ve aromaterapinin uygulanabilirliğini çoğaltmak istiyoruz. Halihazırdaki sistem meslektaşlarımızın çoğunluğunca oldukça pahalı bulunuyor ve son tüketici olan hastaya inmekte kendine istenilen oranda yol bulamıyor. Ürün portföylerini geniş tutarak, klinik olarak etkinlikleri kanıtlanmış, ancak Dünya’da kullanılsa da Türkiye’de henüz formülasyonlarda nasıl kullanılacağı tam olarak keşfedilmemiş, uçucu ve sabit yağları sağlık camiasına sunmak, oluşturdukları yeni ve güncel formülleri öğretmek ve aromaterapi kavramının hak ettiği yere bir adım daha yaklaşmasını sağlamak istiyoruz. Ülkemizde, bu ilmin gerçek sahibi, üniversite eğitimini almış eczacıların, mesleki bilgi ve deneyimlerine daha da çok sahip çıkmasına katkıda bulunarak, halkımızın doğru bilgi, doğru ürün, doğru formülasyon ile beklentilerine şifa olmak hedefindeyiz. PHYTOIL olarak, tıbbi endemik bitkilerin kullanımını arttırmak, hali hazırda ülkemizde olmayan tıbbi aromaterapik bitkilerin yetiştirilip, ülkemize ve aromaterapi ilmine katkı sağlamalarına destek olmak amacıyla; BÜGEM (Bitkisel Ürünler Gelişme Merkezi), TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müd.) ve BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enst.) ile işbirliği yapmaktayız.

 

info@phytoil.com.tr

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It