18 Mayıs 2018

REEL EKONOMİNİN GERÇEKLERİNE UYGUN FİYAT VE KÂR DÜZENLEMESİ YAPILMALI

Yusuf Kurkcuoglu Son Foto

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

 

TEB ve SGK arasında protokol imzalandı. Reçete hizmet bedelleri artırıldı ama ilaçta eczacının yetersiz olan kârının yeniden düzenlenmesi kaçınılmaz.

 

BİTKİSEL ÜRÜNLER

Sağlık Bakanlığı, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında bitkisel ilaç üretimi ve denetiminde tek yetki sahibi oluyor. Bu konuyu geçtiğimiz sayıda ele almıştım. 1 yıl içinde ruhsat vermeyi planladığı kapsül halindeki 100 bitkisel ilaç, fitoterapi sertifikası olan uzman doktorlar tarafından yazılıp sadece eczanelerde satılacak. Bu konu; Cumhurbaşkanlığının himayesinde Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi”nde de ele alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ruhsat verdiği bitkisel destek ürünleri, bundan sonra Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde ‘bitkisel ilaç’ olarak üretilecek. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında Sağlık Bakanlığı bitkisel ilaç üretimi ve denetiminde artık tek yetki sahibi olacak.

 

AKILCI İLAÇ FİYATLANDIRMASI

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), ilaç fiyatlandırma politikasının bir an evvel elden geçirilip “Akılcı İlaç Fiyatlandırma” politikasına geçilmesi gerektiğini açıkladı geçtiğimiz günlerde… TEİS, bu politikanın hedefinin ilacın eczanelerde bulunabilirliğinin ön planda tutulması, bunu sağlayacak reel ekonominin gerçeklerine uygun fiyat ve kâr düzenlemesinin yapılarak kimsenin ilaç bulamadığı için zarar görmemesini sağlamak olduğunu kaydetti. Eczacıların faydasına olacak bu teklifin değerlendirilmesi kaçınılmaz bence…

 

DERMOKOZMETİK’TE YERLİ BİR MARKA

Bu sayı yine birbirinden güzel haberlerimiz ve köşe yazılarımız ile karşınızdayız. Köşe yazarımız Dr. Ecz. Metin Uyar geçtiğimiz ay; Mediterranean Institute for Life Sciences’in Hırvatistan’daki araştırma enstitüsünü gezdi. Enstitüde Bioderma ve Institut Estederm markalarının bir çatıda toplandığı NAOS’un da araştırma laboratuvarları var. Gezinin ayrıntılarını Metin Uyar’ın köşesinde okuyabilirsiniz.

Nabız Tıp Yönetim Kurulu Başkanı R.Hakan Karadeniz ile de yıllardır başarıyla Türkiye distribütörlüğünü yaptıkları Beurer markasını konuştuk. Expanscience Laboratuvarları/ Mustela Genel Müdürü Ahmet Fikret Baltaoğlu ile yapılan röportaj da sayfalarımız arasında. Radiks Pharma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Emin Ergül ile ise yeni markaları RADIX’i konuştuk. Ingrid Millet ve Noreva markalarının da Türkiye distribütörlüğünü yapan firmanın yüzde 100 yerli markası RADIX eczane raflarındaki yerini hızla alıyor. Dermokozmetik alanında oldukça güçlü ve tanınmış bir firma olan Radiks Pharma’nın yeni markası ve ürünleri dikkat çekeceğe benziyor. Bir eczacı markası olan RADIX ilk olarak güneş ürünleri ile eczanelerdeki yerini aldı. Üretime başlayan Radiks Pharma’yı, Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Yılmaz Ergül’ü bu cesur girişiminden dolayı tebrik ederim. TEB ve SGK arasında imzalanan protokolün ayrıntıları da sayfalarımızda yer alıyor…

 

ECZACI MARKALARI

Bu arada; sayıları her geçen gün artan eczacı markaları dernekleşme yolunda. Geçtiğimiz günlerde Ankara Eczacı Odası Ar-Ge Komisyonu tarafından “Eczacı Markaları Paneli” düzenlendi. Çok sayıda eczacının katıldığı etkinlikte eczacı markaları açılan stantlarda eczacılara tanıtıldı. Ecz. Koray Karamanlı’nın “Eczacı Markaları Derneği Sunumu, Vizyon, Misyon, Değerler Bildirgesi” konulu konuşması büyük ilgi gördü. Eczacı markaları, Ecz. Koray Karamanlı önderliğinde bir araya geldi.

 

TEŞEKKÜR

Piyasaların dalgalandığı şu günlerde reklam vererek bizlere destek olan; Armoni, Berko. B-Good, Bioderma, Ezaş, Incia, Ingrid Millet, İbrahim Etem Menarini, Lansinoh, Mezoklinik, Nabız Tıp, Naturel, Noreva, Oro İlaçları ve Orzaks’a teşekkürü bir borç biliriz.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It