23 Ocak 2019

REMEDİLERİN BÜYÜLÜ DÜNYASI

gulay gulesce

Ecz. Gülay Güleşce VAROL

 

Homeopati bir tedavi sanatıdır. Homeopat da bir tedavi sanatçısıdır. Homeopatın tedavi sanatını en güzel şekliyle icra edebilmesi için homeopatik ilaçları yani homeopatik remedileri çok iyi tanıması gerekir. Remedi İngilizce çare, deva anlamına gelmektedir. Homeopatik remediler kimyasal ilaçlardan hem hazırlanış, hem etki, hem de diğer pek çok özellikler açısından çok farklıdırlar. Fiziksel boyutta çalıştığı gibi duygusal ve mental düzlemde etki edebilirler.

Homeopatik remedilerle ilgili ayrıntılı bilgiye “Materia Medica” denilen kaynaklardan ulaşılabilir. Materia Medica’larda baştan başlayarak baş, gözler, burun, kulaklar, ağız, boğaz, göğüs, batın, kalp, mide gibi organizmanın bütün bölümleriyle ilgili semptomlar, modeliteler, lokalizasyon, zaman; bunların yanı sıra “key-note” dediğimiz her bir remediye ait özel anahtar semptomlar da belirtilir.

 

Büyülü bir dünya olan homepatik remedilerin bütün bu özelliklerinin yanısıra her birinin kendine ait bir özü vardır.

 

Benzeri benzerle tedavi etme( “Simila Similibus Curentur”) anlamına gelen homeopatide, remedinin özü ne kadar iyi bilinirse, hastanın benzerini bulmak o kadar kolay olur. Doğru seçilen bir remedi tıpkı kelebeğin iki kanadının eşleştirilmesi gibi hastayla tam anlamıyla eşleştirilebilirse akla hayale gelmeyecek şekilde mucizevi iyileşmeler görülebilir.

Homeopati yolculuğumuzda remedileri daha yakından tanıyabilmek, remedilerin büyülü dünyasına bir göz atabilmek için bir örnek vermek istiyorum. Bu örnek remedi, toplumda çok sık rastlanan CALSİYUM diğer adıyla CALCEREA.

CALSİYUM- CALCEREA

Calsiyum istiridye kabuğundan elde edilir. Bu kaynak bize calsiyum remedisinin özü hakkında epeyce bilgi verir.

İstiridyeler deniz canlıları arasında en az hareketli olanlardan biridir. Güvence için bir taşa tutunarak, kabuğunun içerisinde güvende kalmayı tercih eder. Kabuğunun içinde yumuşak ve düzensizdir ve aktiviteleri genel olarak yemek ve yediklerini sindirmek üzerine kuruludur.

 

Gelelim CALSİYUM remedisine; calsiyum remedisi yavaş, katı, kendi halindedir. Evi onun için bir kale gibidir. Evde kendini çok güvende hisseder. Evde oturup televizyon izlemekten, bunu yaparken de bir şeyler atıştırmaktan oldukça memnundur.

Her remedi tipi güvence ihtiyacını farklı şekillerde ifade eder. Calsiyum remedisi için güvence de aşinalıktır. Bu nedenle calsiyum remedisi çok fazla değişikliği sevmez. Yıllarca aynı işte çalışabilir, aynı evde, aynı şehirde yaşayabilir. Yeni yemek deneme, yeni arkadaşlıklar kurma, yeni deneyimlere her zaman kapalıdırlar.

Sadelik calsiyum remedisi için belirgin özelliklerden biridir. Yemek, içmek, sevdikleriyle evde vakit geçirmek gibi basit şeyler calsiyum remedisinin zevk alması için yeterli şeylerdir. Hayatının temel odağı ailesidir. Hafta sonu ailesiyle vakit geçirme fikri calsiyum remedisi için her zaman en cazip seçenektir.

Calsiyum kesinlikle işkolik değildir. Fakat zaman zaman patronuna ya da arkadaşına yardımcı olmak için saatlerce çalışabilir.

Calsiyumun hayata dair, “abuk subuk işlere hayır” yaklaşımı çalışma ortamında çok işe yarar. Genel olarak istikrarlı ve güvenilirdir. Hızlı olmayabilir, ancak tıpkı kaplumbağa gibi en sonunda sonuca ulaşacaktır ve de bunu genellikle süreç boyunca hiç hata yapmadan başaracaktır.

Calsiyum tıpkı istiridye gibi çok dar bakış açısına sahiptir. Bu da calsiyumun soyut kavramlardan, felsefeden, global konulardan çok daha basit, somut, pratik konularla ilgilenmesine neden olur.

Calsiyum kemiksi iskeletin temel elemanıdır. İskeletteki kemikler gibi kalsiyum bireyi de toplumun vücudunda dengeleyici ve hatta şekillendirici rol oynar.

Calsiyumlar iyi insanlardır. Sağlam, güvenilir, sağ duyuludurlar ve geniş ailelerine kabul ettikleri kişilere karşı gönlü boldurlar. Dıştan sert görünseler de tıpkı istiridyenin kabuğu gibi içleri yumuşacıktır. İyi niyetlerine inandıkları, güvendikleri kişiler sadakat incisinin keyfini çıkarmak üzere, istiridye kabuğunun içerisine kabul edilirler.

Homeopati bir derya, remediler bu deryada bulunan çok değerli hazineler. Siz sevgili meslektaşlarımın bu değerli hazineleri keşfetmesi arzusuyla sandığın ucunu azıcık kaldırıp, küçücük bir kısmını göstermeye çalıştım.

Şifa yolculuğunda nice sürpriz hazinelere ulaşmamız dileğiyle, sevgiler…

(Homeopati sanatını, Materia Medica bilgisini gönlümüze ve aklımıza yüreğiyle ve canlı anlatımıyla işleyen Saygıdeğer Ecz.Homeopat Sebati Bilgiç Hocam’a sonsuz saygı ve teşekkürlerimle…)

Kaynakça:

Homeopatik Psikoloji(Dr. Philip M. Bailey)

Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu( Dr. Günnur Başar)

Materia Medica Çalışmaları(J. A. Lathoud)

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It