17 Eylül 2019

ŞEHİR HAYATINA PANZEHİR: HİÇBİR ŞEY YAPMAMA AKIMI!

IMG_3136

Dr. Ecz. Metin UYAR yazdı…

 

 

Şehir hayatının beraberinde getirdiği stres, tükenmişlik gibi olumsuz durumlar için Hollanda’dan dünyaya yayılan yeni bir akım var: Niksen. O da “Hiçbir şey yapmamak” anlamına geliyor.

 

Danimarkalıların mutluluk sırrının anlatıldığı Hygge, İsveçlilerin mutlu ve dengeli yaşam sanatı Lagom ve Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı Ikigai’den sonra şimdi de Hollanda’dan tüm dünyaya yayılan yeni bir akım var: “Niksen”. Time’a haber olan, hakkında kitaplar yazılan bu Niksen ne derseniz; “Hiçbir şey yapmamak” veya “Boşta olmak” demek. Bu yöntemin stres yönetimi ve tükenmişlikle mücadelede işe yaradığını iddia eden uzmanlar var.

Zihni yolculuğa çıkarmak

Niksen’i uygulamak etrafta dolaşmak, çevrenizi gözlemlemek ve müzik dinlemek kadar basit, tabii tüm bunlar bir amaç uğruna yapılmıyorsa! Niksen’i uyguluyorken bir şey başarma ve üretme fikrini bir kenara bırakacağız. En basit uygulama pratiği bir sandalyeye oturmak ve pencereden dışarıyı izlemek. Niksen bir eylemin ayrıntılarına odaklanmak yerine zihninizin dolaşmasına izin vermek için zaman ayırmakla ilgili.

Orman banyosu yapmak

Zihnimizi rahatlatmamıza olanak sağlayan bu uygulamaya örgü örmek gibi kolay ve yarı otomatik yapabileceğimiz aktiviteler de dahil. Burada önemli olan sizi rahatlatacak şeyin ne olduğunu keşfetmeniz. Bu etrafınızı çevreleyen ağaçları izleyeceğiniz, kuş seslerini dinleyeceğiniz bir orman banyosu yapmak da olabilir, hayallerinize adımlarınızın eşlik edeceği bir yürüyüş de… Bir şükran mektubu yazmak bile Niksen uygulaması olarak geçiyor.

Yaratıcı fikirler açığa çıkıyor

Uzmanlar Niksen’in stres savar bir uygulama olduğunu, anksiyeteyi azalttığını, tükenmişlik hissiyle başa çıkmamıza yardımcı olduğunu ve yaşlanma sürecini yavaşlattığını gösteren araştırmaların olduğunu söylüyor. Bir diğer faydası ise zihninizi boşalttığınız bu sürecin sonunda yaratıcı yeni fikirlerin ortaya çıkması. Yani kafamızda çözümünü bir türlü bulamadığınız bir problemle karşı karşıya olduğumuzda da yardımımıza koşuyor.

Dozu tutturmak önemli

Ödevimiz hiçbir şey yapmamak olduğunda kulağa oldukça kolay geliyor. Ancak her an bir şey düşünmeye, üretmeye, aktif olmaya alışmış bir insan için ilk denemede oldukça zorlayıcı olabiliyor. Tabii biz eczacılar dozun önemini biliyoruz. Şifa verecek bir ilacı bile yüksek dozda kullanırsak bir zehir halini alabiliyor. Burada da dozu tutturmak önemli. Bilimsel literatür zihnimizi sürekli başıboş bırakmanın tazelenme hissinden çok dalgınlığa yol açabileceği gösteriyor. Uzmanlara göre de Niksen’den en iyi şekilde yararlanabilmek için aktif yaşam tarzımız ile kafamızı boşalttığımız anları dengelememiz gerekiyor. Başlangıçta Niksen’e her gün birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli. İdeal olanı ise haftada bir, herhangi bir randevunuzun veya yükümlülüğünüzün olmadığı bir akşamı Niksen için ayırmanız.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It