17 Eylül 2015

SİYASETÇİLER ERKEKLİK YAPTIKÇA, EKONOMİ ÜRKEKLİK YAPACAKTIR

Huseyin gungorMalumunuzdur, ekonomi istikrarı sever, siyaset ve siyasetçi de aynı oranda çalkantıdan hoşlanır.

Ve bu ters işleyişte siyasetçiler söylemlerinde, eylemlerinde kantarın topuzunu fazlaca kaçırdığında her zaman olan ekonomiye yani ülkeye olur. Bu yüzden siyasetçiler ve bilhassa muhalefet, ettiği her sözün bilincinde, attığı her adımın farkında olmalıdır.

Bir ekonomi için istikrar, her daim kar demektir. İstikrarsızlık ise zarar.

İş dünyasının devletine güven duyuyor olması büyümeyi getirecektir.

Zira yeni yatırımlar, yeni istihdamlar, yeni pazarlar.

Ülkeler ve ekonomilerindeki iyilik halleri, hep bu güven duygusunun hakim olduğu zamanlarda yükselen bir grafik çizmektedir. Hasılı psikolojisi iyi olan yatırımcı, sanayici, pısırıklık yapmayacak. Esip gürleyecektir.

Önünü gören insanların cesareti, büyümeyi sağlayacaktır. Önünü görmeyen sanayici ise hamlesiz, pısırık ve ürkek bir vaziyette eldekini muhafazanın yollarına bakıyor olacaktır.

7 Haziran seçimlerinden sonra yaşanılan terör hadiseleri, bir koalisyon hükümetinin kurulamaması sonrasında gördük ki, doğası gereği ürkek olan ekonomi hayli ürktü. Borsadaki tırmanış, döviz ve altın fiyatlarındaki yükseliş, piyasadaki hareketsizlik ve nakit akışının durması hiç birimizin tasvip edip, arzulayacağı bir durum değil elbette.

Fakat siyasetçilerin şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri ve 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde de seçmen olarak bizlerin elbirliği ile ürken ekonomiyi yeniden sakinleştirmeli, sakinleştirecek kararlar vermeliyiz.

Zira güçsüz ekonomiler ne terör ile mücadele edebilir gereğince ne de sanayicisine, yatırımcısına, işverenine ve işçisine pembe bir tablo ortaya koyabilir.

Bugüne dek krizlerle yoğrulan ülke insanının keriz olmadığını, kriz sevicilere de, siyasetçilere de, gizli ellere de çok anlaşılır şekilde anlatması gerekmektedir.

Yoksa bu samimiyetsiz siyasiler, ne siyaset yapabilecekleri bir huzurlu-güçlü bir ülke, ne de onların ardına takılıp gidecek bir seçmen kitlesi bulamayacaklarını artık anlamalılar.

Bizleri sevmelerini beklemiyoruz lakin en azından bir memleket, bir ülke sevdası gütmeliler ve söylemlerini bu yönde sergilemeliler.

Güvenliksiz, istikrarsız, samimiyetsiz bir ülkeden uzak, ferah bir ülkede bol satışlı günler dilerim.

Kalınız sağlıcakla.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It