22 Ocak 2021

“TAB İLAÇ’IN HEDEFİ; 2021 YILINDA DOĞRU HAMLELER VE ATILIMLAR YAPARAK PAZAR LİDERİ OLMAK”

elıf pahsa 1

TAB İlaç Genel Müdürü Dr. Elif Pahsa:

 “TAB İLAÇ’IN HEDEFİ; 2021 YILINDA DOĞRU HAMLELER VE ATILIMLAR YAPARAK PAZAR LİDERİ OLMAK”

 

 

Esenyurt Akçaburgaz’daki yeni fabrikasına taşınan TAB İlaç Genel Müdürü Dr. Elif Pahsa ile üretim tesisleri ve çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

Bize biraz TAB İlaç’ı tanıtır mısınız?

Firmamız 2011 yılında kuruldu. Yola çıkma vizyonumuz, insanlara zarar vermeyen ve kullandıklarında fayda görecekleri gıda takviyelerini; en kaliteli ve etkin hammaddeleri kullanarak, en modern şartlarda üreterek tüketiciyle buluşturmaktı. TAB İlaç olarak bu vizyon ile yeni bir yola çıktık. Birçok yeni kombinasyonu, ülkemizde olmayan patentli hammaddeleri ülkemizle buluşturduk ve geldiğimiz noktada birçok ürünümüz alanında marka haline geldi. Şimdilerde ise ülkemizin en modern üretim tesislerinden birini kurarak, TAB İlaç hikâyesinde yeni bir dönüm noktasından geçmekteyiz.

elif pahsa 4

Esenyurt Akçaburgaz’daki yeni fabrikanıza taşındınız. Fabrika altyapınız hakkında neler söylersiniz?

TAB İlaç olarak uzun yıllardır kendi fabrikamızda üretim yapmanın hayalini kuruyorduk. Ancak bu fikrin olgunlaşma aşaması vardı. Araştırmalar, projenin her detayının düşünülmesi, içimize sinen ve ülkemizdeki en modern tesislerden birini yapmak için bekledik. Uygun şartlar oluştuğunda ise 2020 yılı başı itibariyle projeye start verdik. Sıfırdan yaptığımız için her detayıyla bizim istediğimiz gibi olması çok önemliydi. Altyapı sistemlerinden, laboratuvarlarına, üretim alanından, lojistik merkezine kadar her detayı incelikle düşünüldü. Dünyadaki ve ülkemizdeki en son teknolojiye sahip makineleri getirerek; 6500 metrekare kapalı alanında kalite kontrol laboratuvarı, mikrobiyoloji laboratuvarı, Ar-Ge ve proje laboratuvarları ile yumuşak kapsül, sert kapsül, tablet, film kaplı tablet, toz ve likit saşe, şurup ve damla üretim hatlarına kavuşmuş olduk. Pandemi sürecine rağmen, hızlı bir şekilde yol alarak Ekim ayı itibariyle üretime başladık.

 

Başka firmalara fason olarak ürün üretiyor musunuz?

Fabrikamızı kurma amaçlarımızdan bir tanesi kendi üretim ihtiyacımızı en kaliteli şekilde karşılamak olduğu gibi, diğer bir amacımız da ülkemize modern ve halkımızın hak ettiği kalitede gıda takviyesi üreten bir tesisi kazandırmaktı. Dolayısıyla bu tesisten ne kadar çok firma faydalanırsa, halkımızın kullandığı gıda takviyelerinde kalite o kadar artacak ve daha çok insan “Üretim yeri: TAB İlaç” yazan destekleri kullanacaktır. Bir takviyenin üzerinde markası ne olursa olsun, TAB İlaç fabrikasında üretildiğinin yazması, vatandaşlarımız için bir kalite göstergesi olsun ve gözü kapalı kullansın istiyoruz. Bu nedenle diğer firmaları da fason üretim için fabrikamıza bekliyoruz.

 

Geniş bir ürün gamınız var. Ürünleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

TAB İlaç ürün gamının önemli bir kısmını gıda takviyeleri oluşturuyor. Yola Omega 3 ile çıktık desek yanlış olmaz. Ancak burada TAB İlaç dokunuşlarını ortaya koyarak ürünler planladık ve ürünlerimiz kısa sürede marka oldular. Omega 3’ün yanında astaksantin ile kombine ederek çıkardığımız Krilom Omega 3 ile ülkemiz “zenginleştirilmiş omega 3” kavramı ile tanıştı. Yine Omega 3 ve Koenzim Q10’un aktif formu Ubikinol kombinasyonu olan OmePa Q10’u ilk biz çıkardık. Omega 3’ü D3 ve K2 vitaminleri ile kombine ettiğimiz OmePa DK2 kısa sürede marka oldu.

Daha sonra diğer firmalar tarafından bu kombinasyonların takip edilmesi de doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bugün kırkın üzerinde destek ürünümüz bulunuyor. Osende serisi altında lipozomal c vitamini, demir, çinko, aktif B12 vitamini ve aktif folik asit gibi birçok desteğimiz var. Yine tüm bu desteklerde emilimi en yüksek hammaddeler, dil altı form veya lipozomal olması gibi artıları bulunmakta. Magnimore markası ile magnezyum takviyeleri arasında en önde gelen firmalardan biriyiz. Burada ise sadece Magnimore içerisinde olan patentli Magnezyum N-Asetil Taurinat (ATA-Mg®) hammaddesi ile fark yaratıyoruz. Ek olarak Urinonvef, Nemolix Plus, Lectus PS gibi kendi alanında marka desteklerimiz de bulunuyor. Tüm desteklerimiz için tüketicilerimizden, eczacılardan ve hekimlerden gelen güzel geri dönüşler, çalışma aşkımızı ve doğru yolda olduğumuza olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

 

Gıda takviyesi pazarında TAB İlaç ülkemizde hangi konumda?

Ülkemiz gıda takviyesi alanında yüksek potansiyele sahiptir. TAB İlaç olarak tüm enerjisini bu pazara harcayan, bunu yaparken de fark yaratmaya çalışan bir firmayız. Bu alanda ilk akla gelen firmalar arasındayız. Şimdi üretim tesisimizin de açılmasıyla, kendine ait fabrikası olan firmalar arasına girdik. 2021 yılı itibariyle amacımız doğru hamleler ve atılımlar yaparak pazar lideri olmak ve sonraki süreçte ihracat yoluyla diğer ülkeleri de özgün desteklerimizle tanıştırmak.

 

Gıda takviyeleri dışında ürünleriniz var mı? 2021’de yeni ürünleriniz olacak mı?

Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ürünlerimizde var. Ancak bunlardan sadece Buco Bleu aktif olarak eczanelerde satılıyor. Çünkü enerjimizi gıda takviyelerine ayırıyoruz. Bu alanda tüketicilerin gördüğü fayda anlamında daha mutluyuz. Günümüzde klasik tıbbın yetersiz kaldığı bazı durumlar var ve artık hastalıklara bütüncül yaklaşarak, kronik hastalıkların temeline inerek daha çok sonuç alabiliyoruz. Bu temelde de yaşam tarzı ve beslenme önemli yer tutuyor. Modern beslenme ile birlikte birçok vitamin mineralden mahrum kalıyoruz ve doğru dokunuşlarla eksiklik yerine konulduğunda vücudumuzdaki mekanizmalar doğru işlemeye başlıyor. Biz işte bu noktada doğru dokunuşlar için doğru takviyeleri üretmekteyiz. 2021’de ise inovatif, fark yaratacak birçok destek ürün planlıyoruz.

 

İhracat çalışmalarınız var mı?

Öncesinde bahsettiğim gibi ilk önce yerli firmalara fason üretim yaparak TAB İlaç kalitesini daha çok vatandaşa ulaştırmak, sonrasında ise Dünya’ya açılmak istiyoruz. Özellikle Avrupa Birliği’nin kalite gerekliliklerini sağlayarak gerekli belgelendirmelerden sonra, hedeflerimiz arasında ihracat da bulunuyor.

 

Biraz da pazarlama ekibinizden bahseder misiniz?

TAB İlaç temsilcisi olarak ülkemizin tüm bölgelerinde 50’ye yakın arkadaşımız çalışmakta. Doktor ve eczanelere ziyaret götürüyor, ürünlerimizin farklarını ve artılarını anlatıyoruz. Merkez ofis olarak da güçlü bir ekibe sahibiz. 2021 yılında pazarlama alanında yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyi planlıyoruz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It