21 Mart 2020

TAEB, ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE AMERİKA’DA STAJ İMKÂNI SUNUYOR

taeb 1

 

Türk Amerikan Eczacılar Birliği (TAEB), 2017 yılından beri başlattığı proje ile eczacılık fakültesi öğrencilerine belirli bir süre kapsamında Amerika’da staj imkânı sunuyor. Eczacılığın, değişen, dönüşen dünyada sürdürülebilirliğini sağlamak ve gelişmeleri yakından takip edebilmek için her yıl eczacılık fakültesi öğrencilerine staj imkânı sağlayacaklarını söyleyen TAEB Başkanı Ecz. Mehmed Bülend Uğur, “Eczacılık ve uygulamalarının daha ileri seviyelere ulaşması için göstereceğimiz tüm faaliyetlerde, ‘Biz’ kültürünü perçinlemek ve dahası buna anlam katmak gerektiğine inandığımızı belirtmek istiyorum. Dünyada eczacılığın nabzını tutmak ve ülkemizde de gelecekteki eczacılık uygulamalarında inovasyon meydana getirmek için böyle bir uygulamaya gidiyoruz” dedi. TAEB Başkanı Ecz. Mehmed Bülend Uğur, hem staj hem de TAEB’in faaliyetleri ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

TAEB ne zaman kuruldu? Neler yapıyorsunuz?

Türk Amerikan Eczacılar Birliği; 2014’te Amerika’da benim başkanlığımda kuruldu. TAEB, Türk ve Amerikan eczacılarının, eczacılık öğrencilerinin ortak çalışmalar yaparak Türkiye-Amerika arasında köprü oluşturmayı kendine ilke edinmiş bir kuruluştur. “Eczacılık için sınırların ötesine geç” mottosuyla yola çıkan Türk Amerikan Eczacılar Birliği günden güne değişen ve gelişen eczacılık mesleğini bünyesinde bulunan genç dinamik, çağdaş üyeleriyle Türkiye’de ve Amerika’da mesleki çalışmalar yürütmektedir. Türk Eczacılar ve eczacılık fakültesi öğrencileri için bir birlik kurmak düşüncesiyle yola çıktık. Buradaki eczacılar ile bir araya gelerek bizden sonraki gelecek olan eczacılar için Amerika’ya nasıl yerleşilir, denklik için neler yapılabilir, Sınavlara nasıl çalışması gerekir bunları göstermenin yanı sıra Türkiye ve Amerika arasındaki eczacılık, ilaç ve hizmet kapsamında köprüleri kurmak için harekete geçtik. 2014 yılından bu yana aktif olarak çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz, hem Amerika’da hem Türkiye’de her sene içerisinde dönem dönem bir araya gelerek eczacılar ve eczacılık öğrencileri ile toplantılar yapıyoruz. Toplantılar esnasında güncel sorunlarımızı çözmeye çalışırken bir yandan ortak kararlar eşliğinde hastalara nasıl daha iyi bir sağlık hizmet verebileceğimizi tartışıyoruz. Bunun dışında Türk Amerikan Eczacılar Birliği olarak Türkiye’de bulunan yerli ürünlerin hem teşvikini sağlamak hem de uluslararası tanınabilirliğini artırmak adına Amerika’da raflarda bulunmasına olanak sağlıyoruz. Amacımız Amerika’da mesleğini yerine getirmek isteyen eczacılarımızın TOEFL ve FPGEE sınavlarına hazırlanmasına yardımcı olmanın yanı sıra her sene haftalık ve aylık olmak üzere ücretsiz ve ücretli staj imkânları sunarak ülkemizin eczacılık öğrencilerine Amerika’daki eczacılık sisteminin nasıl işlediğini öğretiyoruz. Yine Türkiye’de bulunan meslektaşlarımızla kendi kültür ve birikimimizi birbirimizin arasında paylaşıyoruz. Ve böylece eczacılık mesleğimizin bir sonraki yüzyıla daha birikimli ve istikrarlı bir şekilde taşınmasını istiyoruz.

Staj ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

TAEB, Türkiye’deki bütün eczacılık öğrencilerini hedefleyerek sadece 2019 yılında 50’yi aşkın öğrenciye staj imkânı sunmuş ve sunmaya devam etmektedir. Staj kapsamında Amerika’daki eczacılık teknolojileri hakkında bilgi verilmesi, Amerika’daki eczacılık hukukunun tanıtımı (HIBBA), Amerika’da eczane türlerinin tanıtımı (Chain, Retail, Hospital, Nuclear, Compouding, Close door, Mail order, Specialty Pharmacy), klinik eczacılık ve daha fazla bilgiyi içermektedir. 2019-2020 dönemi için ilk “Büyük TAEB Toplantısı”nı 12 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirmeyi planlayan birliğimiz bu toplantıya tüm eczacılık öğrencilerini, eczacıları ve mesleki oluşumları davet etmektedir. Ayrıca 12 Nisan’da belirlenen faaliyetlerle yapılacak çekilişlerle daha çok öğrenciye ve eczacıya ulaşarak her iki ülkedeki eczacılık meslek kültürünün, mesleki bakış açılarının, bireysel ve akademik birikimlerin aktarımını sağlayacaktır. Fakültelerin temsilcileri, okullarında bulunan öğrenci arkadaşlara TAEB ailesini daha iyi tanıtmak, aralarında birlik ve beraberlik sağlamak ve onlarında okyanus ötesi eczacılık hayalleri için büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Aramıza katılmak isteyen yeni üyeler CV’leri ile birlikte temsilci arkadaşlarımıza gidip aklındaki tüm sorulara cevap bulabilirler. Unutmayalım. Bu mesleğin geleceği bizleriz. Eczacılığı daha ileriye taşımak, ufkumuzu genişletmek tamamen bizlerin elinde. Gelin hep birlikte mesleğimizi yüceltip okyanus ötesini keşfedelim. Bu arada; Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği’nin Uluslararası Farma Fikir 5 (Geleceğin Eczacılığı ile İlgili İnovatif Uygulamalar” Yarışması’nda ilk 4 öğrenciye ABD’de 1-7 Temmuz 2020 tarihlerinde TAEB olarak eczane stajı imkânı sağlayacağız. Bu arada; TAEB’in Türkiye ekibi; Ecz. Ömer Sarışın (Koordinatör), Şeyma Öztürk (Koordinatör Yardımcısı), Furkan Berk Oğuzer, Gülsüm Özbek, Dilara Ayan, Ayça Acar, Hamdullah Yazı, Zeynep Tacir, Kübra Nur Bozkurt ve Meliha Duman’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.

Staja katılacak olan eczacı ve öğrencilerin kazanımları neler olacak?

Staj imkânı ile eczacılarımız ve öğrenciler; Gerçek Dünya Deneyimi, Profesyonel İş Ağı, Kusursuz Bir Özgeçmiş İçin İlk Adım, Kariyerini Şekillendirme, Yabancı Dil Becerisi, Öğrenme ve İzleme Fırsatı, Global Bakış Açısı kazanacaklardır. Daha geniş bilgi www.taeb.us internet adresimizden alınabilir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It