9 Mayıs 2015

TEB’in, yeni SGK Protokolü için önerdikleri dikkate alınmalı

Türk Eczacıları Birliği (TEB), geç kalınmış SGK Protokolü için yetkililerle görüşmeye başladı. Eczacıların gözü kulağı bu görüşmelerden çıkacak sonuçta.

İlaç fiyatlarının her gün düşmesi eczacının umudunu SGK Protokolü’ne bağlamasına sebep oldu diyebiliriz. TEB’in masaya otururken ki istekleri kabul olsa eczacılar bir nebze olsun nefes alacaklar. Eczane ekonomilerinin git gide kötüleşmesine SGK Protokolü çare olabilir. Bu sebeple SGK yetkililerinin alacakları karar çok önemli. Buradan çıkacak sonuç 24 bin eczacımızı etkileyecek.

 

TEB’in önerileri arasında; muayene katılım paylarının eczaneler tarafından tahsil edilmemesi her zamanki gibi yine var. Geçen protokolde 700 bin TL’ye kadarki ciro için % 0 indirimin, bu protokolde 1 milyon TL’ye kadar % 0 olması isteniyor. TEB’in eczacıyı rahatlatacak en önemli isteği ise; reçete başı hizmet bedeli. TEB’in istediği, 0 -20.000 TL aylık ciro için 6,00 TL reçete başı hizmet bedeli eczacıyı çok rahatlatır. Kademeli olarak artan ciroya göre bu ücret düşmekte.

 

Eczacılar, SGK Protokolü’nü beklerken acı bir sürprizle karşılaştı. Alınan bir kararla kanser ilaçları 1 Temmuz’dan itibaren artık eczanelerden verilemeyecek. Eczacıların bir gelir kalemi daha giderken böyle bir kararın neden alındığı ise bilinmiyor…

 

27 Ekim 2014 tarihli Resmi Gazete’de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği  yayınlanmasına rağmen, bu yönetmeliğin içinde yer alan Homeopatik ürünlerin ruhsatlandırma yönetmeliği henüz yayınlanmadı, yayınlanma tarihi de bilinmiyor. Yönetmeliğin yayınlanmasından bu yana 1,5 yıl geçti, ama bu alanda adım atmak isteyenlerin eli kolu bağlı durumda. Ruhsatlandırma yönetmeliği en kısa zamanda yayınlanmalı.

 

Bu arada; Türk Eczacıları Birliği, eczacılarımıza daha iyi bilgilendirme yapabilmek, eğitim ve tanıtım faaliyetlerini daha yaygın bir şekilde sunabilmek için internetten yayın yapacak ECZACI TV’yi yakında hizmete alacak. Bu güzel gelişmeyi de verelim istedik…

 

OTC News elinizde okuduğunuz 3. Sayısıyla sektörde önemli bir konuma geldi. Aranılan, beklenilen bir dergi olduk. Okuyucularımıza sektörden yeni haberleri vermek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu yıl içerisinde eczacılarımızı ilgilendiren 3 önemli kongre var. OTC News dergisi bu üç kongrede de stant yerini şimdiden ayırttı. İlki; İstanbul Eczacı Odası tarafından organize edilen 2.İstanbul Eczacılık Kongresi. Kongre, 22-24 Mayıs 2015 tarihinde Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecek. İkincisi; 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan 2. Eczane Yönetimi Zirvesi. Üçüncüsü ise; 2. Uluslararası İVEK İlaç ve Eczacılık Kongresi. 27-29 Kasım 2015 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan kongredeki standımıza bekleriz.

 

Ülkemizde her 14 Mayıs Eczacılık Günü olarak kutlanır. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden hocam Prof. Dr. Afife Mat ise, 14 Mayıs’ın Türk Eczacılık Günü olduğunu her platformda dile getirir. Ben de hocamın dediğine uyarak, tüm eczacılarımızın 14 Mayıs Türk Eczacılık Günü’nü kutluyorum.

 

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

 

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It