20 Ocak 2017

TİTCK Başkanı Gürsöz: Serbest eczacıların rolünü yeniden belirleyeceğiz

hakkı gursoz 1

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4. Geleneksel Beyaz Önlük Giyme Töreni, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz ve Klinik Araştırmalar Daire Başkanı Ecz. Nihan Burul Bozkurt’un katılımıyla Erzurum’da Nenehatun Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törene Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Mehmet Emin Beyaz, Erzurum Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Hakan Özcan, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu, öğrenciler ve aileleri de katıldı. Toplantıda konuşan Dr. Hakkı Gürsöz,  fakülteye yeni başlayan öğrencilere endüstri eczacılığına yönelmelerini önerdi. Dr. Gürsöz, “Biz serbest eczacılarımızın da rollerini yeniden derleyeceğiz. Eczacı ilacı raftan alıp hastaya ulaştıran kişi olmamalı. Eczacılarımız ilaç danışmanlığı ve mezuniyet sonrası belli alanlarda desteklenmesi suretiyle “sağlık danışmanlığı” rolü de üstlenebilir. Ayrıca bizim mutlaka akademiden bilgi ile desteklenmemiz gerekiyor. Araştırma ve geliştirme konusuna gereken önemi vermek gerekiyor” dedi. Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik ise, öğrencilere; insan sağlığıyla doğrudan ilişkili olacaklarını ve doğrudan hizmet edecekleri eczacılık mesleğinin kutsal bir görev olduğunu söyledi. Öğrencilik sürecinde önemli olan mesleği hakkıyla yerine getirebilmek için 5 yıllık eğitimi en iyi şekilde tamamlamak olduğunu söyleyen Rektör Yardımcısı Çelik, öğrencilerin giyecekleri beyaz önlüklere hayatları boyunca leke sürdürmeyeceklerine inandığını ifade etti. Prof. Dr. Çelik: “Üniversitemizin misyonun bir yansıması olarak mezunlarımızın mesleki donanımlarını en üst düzeye çıkararak istihdam olanaklarını arttırmak bizim için önemlidir. Bu misyonu yerine getirmek üzere çalışmalarını yoğun bir biçimde yürüten Eczacılık Fakültesi’nin verdiği eğitim, bu yıl Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından onaylanmıştır. Hepimizin bildiği üzere akreditasyon, bir kurumda verilen hizmetin ve eğitimin standartlara, yönetmeliklere uygunluğunun tescilidir. Kalitesi tescillenen Eczacılık Fakültemizin eğitim-öğretim döneminin başlangıcında sizlere beyaz önlük giydirerek, mesleğinize aidiyet bilincinizin oluşmasını ve bu bilinçle kendinizi geleceğe hazırlamanızı amaçlıyoruz. Beyaz önlük giyecek olan öğrencilerimizi ve ailelerini kutluyor, teşriflerinizden ötürü siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu da, başarılı puanlar alarak Eczacılık Fakültesi’ni tercih eden öğrencileri kutladı. İlacın keşfinden, üretiminden, hastaya sunumuna kadar her aşamasından sorumlu olan kişinin eczacı olduğunu söyleyen dekan Kadıoğlu, eczacılığın topluma hizmet eden ve topluma yararlı olan bir meslek olduğunu belirtti. Kadıoğlu: “Sizler işinin ehli ve ahlaklı bir eczacı olduğunuz sürece toplumun sevilen ve önde gelen bireylerinden biri olacaksınız. Çok çalışıp mesleğinizin hakkını verdiğiniz sürece bu mesleği seçtiğiniz için hiç pişman olmayacaksınız” şeklinde konuştu. Açılış konuşmalarının ardından Eczacılık Fakültesi’ne yerleşen öğrencilere Beyaz Önlük Giydirme Töreni yapıldı. Öğrencilere başta, Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik olmak üzere akademisyenler ve misafirler önlüklerini giydirdi. Törenin ardından ise TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, öğrencilere ilaç ve eczacılık ile ilgili konferans verdi.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It