6 Ocak 2018

TİTCK, Reçetesiz İlaç Listesini geri çekti

TİTCK-700x452-3

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) eczacılardan gelen tepkiler üzerine reçetesiz satılabilecek ilaç listesi taslağını görüşten kaldırıldığını açıkladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Türk Eczacıları Birliği’ne gönderdiği ve yaklaşık 241 ilacın reçetesiz satılmasına yönelik taslağın tüm taraflarca mutabakat sağlanana kadar geri çekildiğini kaydetti.

TEB’e görüş bildirimi için 5 Ocak tarihine kadar süre veren TİTCK, TEB’in görüş bildiriminden sonra reçetesiz ilaç listesini geri çektiğini açıkladı.

TİTCK açıklamasında, “Kurumumuz internet sayfasında 21 Aralık 2017 tarihinde bir duyuru yayımlanmış ve reçetesiz de satılabilecek ürünlere ilişkin Kurumumuz Bilimsel Komisyonlarınca etkin madde bazında yapılan değerlendirmeler kamuoyuyla paylaşılmıştır. Sonrasında tarafımıza ulaşan görüş, tespit ve değerlendirmeler ışığında bu tartışmaların daha geniş platformlarda yapılmasına ve bilimsel zeminlerde sürdürülmesine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Buna istinaden ilgili liste, üzerinde tüm taraflarca bir mutabakat sağlanana kadar görüşten kaldırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It