22 Ağustos 2019

Türk Eczacıları Birliği’nden Tebemtol açıklaması

teb erdogan colak 1 

Türk Eczacıları Birliği Başkanı (TEB) Erdoğan Çolak, “Bu soruşturmadan ceza beklemiyoruz. Rekabet Kurumu’nun yaptığı aslında bir ön soruşturma” dedi.

 

Türk Eczacıları Birliği Başkanı (TEB) Ecz. Erdoğan Çolak, Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde TEB ile ilgili yayımlanan duyuru doğrultusunda basında yer alan haberlerle ilişkin basın toplantısı yaptı. Sitede, “Türk Eczacıları Birliği’nin eczanelerin ilaç alım koşullarını piyasa dışında belirleyerek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlanmıştır” şeklinde açıklamanın yer aldığını belirten Ecz. Çolak, “Oysa ki eczanelerin alım koşullarını sadece ve sadece Sağlık Bakanlığı belirler. Sağlık alanı doğası gereği rekabete sonuna kadar açık bir alan değildir. Sağlık alanını rekabete tabi tutmak insan sağlığıyla açıkça oynamak demektir. Kamu sağlığını her şeyin üstünde tutan, üstelik kamu yararına kurulmuş akademik bir meslek örgütü olarak Türk Eczacıları Birliği buna müsaade edemez. Bu noktada Sağlık Bakanlığı’nı, toplum sağlığını hiçe sayan uygulamalar karşısında bizimle birlikte yol yürümeye, dayanışmada bulunmaya davet ediyoruz” dedi.

Başkan Çolak, TEB’in Türkiye için yerli ilaç ve sağlık ürünü üretimi konusunda üzerine düşeni yaptığını dile getirerek, “Türk Eczacıları Birliği Vakfı’nın bir kuruluşu olan TEBEM firmamız TEBEMTOL isimli bir krem üretti. Kanunumuzda yazdığı üzere yerli ilaç üretimine destek olmak için ürettik, üretiyoruz, üretmeye de devam edeceğiz” diye konuştu. TEB hakkında bu ürünün üretimine ve arzına ilişkin Rekabet Kurumu’na şikayette bulunulduğunu anlatan Çolak, “Biz Rekabet Kurumu’nun iddia ettiği gibi teşebbüs ya da teşebbüs birliği değiliz” dedi.

Çolak, Rekabet Kurumunca daha önce de haklarında farklı konularda 4 kez soruşturma başlatıldığını ancak kararın TEB lehine çıktığını belirterek, şunları söyledi: “Bu bizim beşinci davamız. Basına yansıyan haberler sanki bir ceza verilmiş gibi. Rekabet Kurumu’nun yaptığı aslında bir ön soruşturma. Bu soruşturmadan ceza beklemiyoruz. Bir taraftan sağlık okuryazarlığının düşük olduğu bir yerde vatandaşın sağlığını korumaya çalışıyoruz bir taraftan da Rekabet Kurumunun rekabeti korumak adı altında bizimle uğraşmasına tanıklık ediyoruz.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It