1 Haziran 2016

TÜRKİYE’DE BİR İLK: GEBELİKTE BESLENME KILAVUZU

DSC_2721

Türkiye’de ilk defa hazırlanan “Gebelikte Beslenme Kılavuzu”, İstanbul’da Edition Hotel’de Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir’in katıldığı bir toplantı ile tanıtıldı.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ve Koçak Farma’nın katkıları ile toplumu bilinçlendirmek ve sosyal sorumluluğu artırmak amacıyla Türkiye’de ilk defa hazırlanan “Gebelikte Beslenme Kılavuzu”nun tanıtımında konuşan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, toplantıda “Gebelikte Beslenme”nin önemini anlatarak, “Gebelikte nasıl besinler tüketmemiz gerekir?” “Gebelikte kalori ihtiyacı ne kadar olmalıdır? Balık yağı tüketimi, yağlar, balık yağı tüketimi, gebelikte vitaminler – mineraller ve gebelik dönemindeki genel tavsiyeler” sorularına açıklık getirdi.

Dernek olarak üyeleri için “gebelikte beslenme kılavuzu” hazırladıklarını, daha sonra bu kılavuzu sadeleştirerek anne adaylarına Koçak Farma firmasının destekleriyle ulaştırılmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Cansun Demir, “Sağlıklı ve kaliteli bir hamilelik dönemi geçirmek, bebeğin ideal doğum kilosuna ulaşmasını ve yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak dünyaya gelmesini sağlayacaktır. Gebelikte doğru beslenmek hem bebek için hem de lohusalık için kritik öneme sahiptir. Hamilelik süresince esas olan dengeli ve çeşitli besinlerle yeterli oranda doğru beslenmektir. Yeterli beslenmek diyoruz çünkü hamilelikte fazla beslenmek de yetersiz beslenmek kadar anne ve bebek sağlığına zararlıdır” dedi.

Gebelikte omega 3 kullanılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Demir, “Omega 3 bebeğin beyin ve göz gelişimi için önemli. Omega 3 gebelik sonrası depresyonu da engelliyor” diye konuştu. Prof. Dr. Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Kılavuzda verilen tablolarda gebe kadınlarımızın nasıl besleneceğine dair tablolar da bulunmaktadır. Anne adayları için çok faylalı bir kılavuz hazırlandı. Bu kılavuzun hazırlanmasında büyük emekleri olan Koçak Farma’ya teşekkür ederim.”

Toplantıya katılan Koçak Farma Grup Ürün Müdürü Başak Karabiber de konuşmasında şunları söyledi: “Hazırlanan kılavuz aile hekimlikleri ve eczaneler vasıtasıyla gebelere ulaştırılacaktır. Bu kılavuza www.tjod.org sayfasından da ulaşılabilir. Bu projeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak yapmak istedik.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It